احکام روزه زن باردار و حامله رمضان 95 - حکم و شرایط روزه گرفتن زن شیرده رمضان 1395

شنبه 15 خرداد 1395 ساعت 21:36

احکام روزه زن باردار و حامله رمضان 95 - حکم  و شرایط روزه گرفتن زن شیرده رمضان 1395

روزه زن باردار,روزه زن شیرده,روزه زن مستحاضه در رمضان 95 ,روزه زن حامله رمضان 95 ,روزه زن حائض رمضان 95 ,روزه زن استحاضه رمضان 95 ,روزه زن,احکام روزه زن باردار,احکام روزه زن شیرده رمضان 95

  احکام روزه زن باردار - حکم روزه زن شیرده رمضان 1395

تکلیف روزه زنی که بچه شیر می دهد چیست؟

پرسش

آیا زن شیرده می تواند روزه بگیرد و تکلیف روزه های سال قبل که باردار بوده چه می شود؟ شیرخوار من 1 ساله است و در صورت روزه بودن رغبتی به شیر خوردن پیدا نمی کند و بی اشتها می شود؟

پاسخ اجمالی

خانمی که حامله ( باردار) است و زاییدن او نزدیک است و روزه براى او یا حملش ضرر داشته باشد، روزه گرفتن بر او واجب نیست. چنین زنی باید براى هر روز یک مد طعام یعنى گندم یا جو و مانند اینها به فقیر بدهد و روزه‏هایى را که نگرفته است در سال های بعد قضا نماید.[1]

 

همچنین زنی که بچه شیر می دهد اگر روزه گرفتن او باعث کم شدن شیر او یا ضرر به او یا طفل شیر خواره داشته باشد روزه گرفتن بر او واجب نیست. و باید براى هر روز یک مد طعام یعنى گندم یا جو و مانند اینها به فقیر بدهد و نیز اگر براى خودش ضرر دارد، روزه بر او واجب نیست، و بنا بر احتیاط واجب باید براى هر روز یک مد طعام به فقیر بدهد. و در هر صورت روزه‏هایى را که نگرفته باید قضا نماید. [2]

 

بنا بر این زنانی با شرایط مذکور در سؤال، ضمن افطار روزه های خود باید کفاره (براى هر روز یک مد طعام) در سال های بعد قضاء روزه هایی را که نگرفته است قضاء کند.

 

 


[1]. توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏1، ص: 957، مسأله 1728.

.[2] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏1، ص: 958، مسأله 1729.

منبع: اسلام کوئست

احکام روزه زنان باردار و زنان شیرده در ماه رمضان

 

کسانی که نزدیک زایمان هستند نه ماه‌های اول زایمان و روزه گرفتن برای بچه‌ای که در رحم دارند مضر است، نباید روزه بگیرند.

 

وی یادآور شد: خانم باردار در ماه‌هایی که نزدیک وضع حمل است، به تشخیص پزشک متخصص یا به تشخیص خود خانم که بداند واقعا با روزه گرفتن به جنین ضرر وارد می‌شود باید به اندازه ضرورت روزه را بخورد، ممکن است روزی را روزه بگیرد و روزی را بخورد و ممکن است لازم شود هر روز، روزه را بخورد.

 

حجت‌الاسلام وحیدپور گفت: ملاک و معیار خوردن روزه برای زنان باردار ترس عقلایی است یعنی اگر فرد دیگری به جای این خانم بود، همین ترس برایش حاصل می‌شد که اگر روزه بگیرد به جنین ضرر وارد شود و اگر از گفته پزشک هم ترس برایش ایجاد شود، کفایت می‌کند، اما اگر از گفته پزشک ترسی برای او حاصل نشود، باید روزه‌اش را بگیرد.

 

وی با بیان این‌که زنان شیرده که روزه گرفتن سبب کم شدن شیر و از بین رفتن غذای بچه می‌شود، نباید روزه بگیرند، گفت: این حکم در صورتی صحیح است که بچه غذاخور نیست؛ در شرع مقدس اسلام فرموده‌اند که این خانم روزه نگیرد تا شیر از بین نرود و بتواند بچه را تغذیه کند.

 

مسؤول پیشین دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله شیخ جواد تبریزی خاطرنشان کرد: اگر سن بچه پایین دو سال است، اما دیگر غذاخور شده و کم شدن شیر مادر ضرری به او نمی‌رساند، مادر می‌تواند روزه بگیرد و بچه را با غذا تغذیه دهد.

 

 

وی با بیان این‌که قانون کلی برای خوردن روزه از سوی خانم‌های باردار و زنان شیرده وجود ندارد، بلکه با یک سری شرایط می‌توانند روزه را بخورند، یادآور شد: خانم‌ شیرده در ماه‌های اولیه شیردهی که کودکشان غیر از شیر غذای دیگری نمی‌خورد و غذای او منحصر به شیر است و با روزه گرفتن شیر قطع یا کم می‌شود، نباید روزه بگیرد.

 

این کارشناس ترویج احکام ابراز داشت: روزه گرفتن برای زنان شیردهی که به تشخیص پزشک و یا به تشخیص خودشان به این نتیجه برسند که روزه گرفتن سبب قطع یا کم شدن شیر آنان می‌شود و غیر از شیر غذای دیگری برای کودک وجود ندارد، جایز نیست، اما اگر با غذا می‌تواند او را سیر کند به نحوی که ضرری به بچه وارد نشود باید روزه را بگیرد.

 

وی خوردن روزه برای خانم شیردهی را که فرزندش به سن یکسال رسیده و دهانش هم به غذا باز شده است، جایز دانست و افزود: اگرچه بچه یکساله بتواند سوپ بخورد، اما در هر صورت شیر هم باید به او داده شود و اگر ندهند ضرر دارد، منتها لازم نیست سی روز را بخورد، به اندازه ضرورت یک روز، روزه‌اش را بخورد و یک روز دیگر را روزه بگیرد.

 

حجت‌الاسلام وحیدپور در پاسخ به این سؤال که آیا مرد می‌تواند همسرش را به نگرفتن روزه اذن کند، حتی اگر باردار و یا شیرده باشد، تصریح کرد: نه تنها شوهر نمی‌تواند زن را وادار به خوردن روزه کند، بلکه هیچ‌ فرد دیگری حق ندارد این کار را بکند.

 

وی گفت:‌ کسانی که عذری برای خوردن روزه دارند، از نظر شرعی می‌توانند روزه نگیرند، اما باید توجه داشت که روزه ماه مبارک رمضان بدون عذر شرعی واجب است و شوهر نمی‌تواند همسر خود را به ترک واجب وادار کند. 

منبع:رسا

با حلول ماه رمضان، بسیاری از خانم‌های باردار و شیرده به این سوال فکر می‌کنند که آیا آنها هم قادرند روزه بگیرند و این نخوردن و نیاشامیدن در طول روز به علت روزه‌داری و گرسنگی و تشنگی متعاقب آن تاثیری روی بارداری و شیردهی آنان دارد یا خیر و آیا به جنین آنها آسیب نخواهد رسید؟ آیا نوزادشان رشد مناسبی خواهد داشت؟ این سوالات در سطح وسیعی از زنان شیرده و باردار مطرح است.

سلامت جنین هنگام روزه‌داری مادر از دو جنبه تغذیه مادر و اختلال در سوخت و ساز بدن قابل بررسی است. تغذیه مناسب مادر به طور معمول با افزایش وزن وی کنترل می‌شود که به طور متوسط 12-9 کیلوگرم است. احتمال تولد نوزاد با وزن کمتر از وزن طبیعی در مادرانی که تغذیه مناسب ندارند بیشتر است. هنگام روزه‌داری نیز وزن مادران می‌تواند به مقدار کالری که مصرف می‌کنند تغییر کند. بنابراین روزه‌داری مادر باردار و شیرده قطعا روی سلامت مادر و نوزاد او تاثیر دارد اما می‌توان این تاثیرات را کاهش داد.

آیا روزه برای مادر باردار خطر دارد و اگر مادر باردار خواست روزه بگیرد در چه مرحله‌ای از بارداری می‌تواند روزه بگیرد؟

زن باردار در سه ماه اول بارداری به ویژه هشت هفته اول به دلیل تشکیل سلول‌های مغزی جنین نباید روزه بگیرد. کمبود قند در سه ماه اول بارداری به شدت روی رشد عمومی جنین موثر است و این امر به ویژه در فصولی که مدت روزه‌داری طولانی‌تر است از حساسیت بیشتری برخوردار است.

روزه‌داری در سه ماهه دوم تاثیرات سویی بر جنین ندارد اما در سه ماه سوم برای اینکه 50 تا 70 درصد انرژی جنین از گلوکز مادر تامین می‌شود، روزه‌داری سبب افزایش برداشت ذخایر چربی و به دنبال آن افزایش ترکیبات کنونی در خون مادر می‌شود این ترکیبات از طریق جفت وارد گردش خون جنین شده و به سیستم عصبی او آسیب می‌رساند بنابراین در این دوره روزه توصیه نمی‌شود.

حکم روزه زن حائض 95
حکم روزه زن استحاضه 94
حکم روزه زن 94
بارداری
شیر دهی
روزه داری
روزه گرفتن خانمهای باردار
خانم‌های باردار و شیرده
روزه گرفتن در دوران شیردهی
زنان شیرده و روزه داری
دوران بارداری
جلوگیری از بارداری
علائم بارداری
قبل ازبارداری
راههای جلوگیری از بارداری
احتمال بارداری
نزدیکی در دوران بارداری
قرص های ضد بارداری

چنانچه زن بارداری حدود هشت ساعت ناشتا باقی بماند قندخون او نسبت به حد طبیعی کمتر شده و با افزایش مدت زمان گرسنگی احتمال افزایش کتون در خون مادر وجود دارد.

چنانچه تصمیم به روزه‌داری به مدت بیش از 3 روز مداوم دارید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایند. تا او بر اساس شرایط جسمانی شما- وضعیت چنین توصیه‌های لازم را به شما بنماید. حاملگی‌های پرخطر مانند افراد مبتلا به دیابت بارداری- چندقلویی، کم‌خونی، و فشارخون و عدم رشد مناسب جنین، سابقه حاملگی‌های ناموفق قبلی....... بهتر است روزه نگیرند.

آیا با استراحت یک زن باردار قادر است روزه بگیرد؟

زن باردار زمانی می‌تواند فریضه روزه را به جا آورد که فعالیت روزانه کمی داشته باشد و آزمایش‌های خون و ادرار او نیز طبیعی باشد. اگر خانم‌های باردار روزه گرفتند نباید از خانه بیرون بروند و فعالیت کمی باید داشته باشند. خصوصا اگر هوا گرم است حتما باید در منزل باشند.

همچنین باید مقدار کالری مورد نیاز ‌آنها براساس قد، وزن و سن حاملگی به وسیله پزشک محاسبه شود. اگر مقدار کالری با وعده‌های سحری، افطاری و شام و میان‌وعده‌های میان آنها مناسب بود، می‌توانند با مشورت پزشک روزه بگیرند. البته اگر بیماری‌ خاصی نداشته باشند.

علاوه بر این رژیم غذایی برای زنان باردار سالم روزه‌دار باید حاوی پروتئین، سبزی و میوه‌ها و خوراکی‌های شیرین مفید و مغذی مانند خرما باشد. در وعده‌های افطار از مایعات و مواد غذایی سبک استفاده کنند و به فاصله چند ساعت شام میل کنند و هنگام سحر از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات، گردو، خشکبار و خرما استفاده کنند. و در صورت بروز سردرد سرگیجه روزه را متوقف کنند.

بعضی از افراد در مواقع گرسنگی دچار سردرد، ضعف، سرگیجه و بی‌حالی می‌شوند. این افراد حتما باید با مشاوره با پزشک روزه بگیرند.

روزه برای چه مادرانی ضرر دارد؟

کمبود وزن اولیه مادر زیر 50 کیلوگرم، نامناسب بودن رشد جنین در داخل رحم، کاهش مایعات آمینوتیک اطراف جنین، افزایش فشارخون در دوران حاملگی و مسمومیت حاملگی از مواردی است که زنان باردار در صورت بروز نباید بر روزه گرفتن اصرار داشته باشند.

آیا روزه‌داری روی رشد جنین و بهره هوشی او تاثیر دارد؟

در تحقیقی که به وسیله محققان دانشگاه شهید بهشتی به منظور تاثیرات درازمدت روزه‌داری مادران در ماه رمضان بر رشد مغزی جنین و بهره هوشی 98 کودک و نوجوان چهار تا 13 سال که مادرشان هنگام بارداری روزه گرفته بودند اندازه‌گیری شد مشخص شد که 30 روز روزه‌داری مادران حتی وقتی طول روز به طور متوسط 12 ساعت است تاثیر نامطلوبی روی بهره هوشی کودکان ندارد.

و روزه‌داری سبب کاهش وزن نوزادان نشده است. روزه‌داری اثر قابل‌توجهی روی رشد و جثه در هنگام تولد ندارد. البته شاید روزه‌داری بیش از 15 روز موجب کاهش وزن‌گیری مادر شود اما روی رشد جنین تاثیر چندانی ندارد.

از آنجایی که از برکات ماه مبارک رمضان فواید و تاثیرات معنویی آن است. بنابراین خانم باردار برای برخورداری از این سفره گسترده فیض الهی بهتر است که با انجام واجبات و مستحبات این ماه خود و فرزندش را در این فضای معنوی قرار دهد و با روزه‌گیری واقعی برنامه‌ریزی صحیح برای تغذیه خود داشته باشد. استراحت کافی و روزه‌داری به روزهای خاص و ایام قدر محدود کند و سعی کند هر چه بیشتر از برکات این ماه برخوردار شود.

 ,احکام روزه زن مستحاضه رمضان 95 ,احکام روزه زن حامله,احکام روزه زن حائض رمضان 95 ,احکام روزه زن استحاضه رمضان 95 


آیا مادرانی که ویار دارند می‌توانند روزه بگیرند؟

با توجه به اینکه در ماه‌های اول بارداری عده‌ای از زنان دچار تهوع و ویار می‌شوند و در حالت عادی هم امکان مصرف وعده‌های غذایی را ندارند، روزه‌داری این مشکل را تشدید می‌کند و موجب کاهش سریع قندخون می‌شود.

در سه ماه اول بارداری که ویار دارند میل چندانی به غذا نداشته و دچار حالت تهوع شدید، افت فشار و کمبود قند هستند و نباید روزه بگیرند.

آیا مادران شیرده می‌توانند روزه بگیرند؟

علیرغم اهمیت شیر مادر برای شیرخواران به ویژه شش ماه اول زندگی، بسیاری از مادرانی که کودکان خود را شیر می‌دهند و در ماه رمضان روزه می‌گیرند، به علت نگرانی از این امر که روزه‌داری آنان منجر به کاهش حجم شیر یا کمبود مواد مغذی موجود در شیر شود، در هنگام روزه‌داری تعداد دفعات شیردهی به کودکان را کم کرده و یا از غذای کمکی برای او استفاده می‌کنند.

روزه‌داری زنان شیرده در صورت رعایت برنامه غذایی مناسب در رشد کودک اختلالی ایجاد نمی‌کند.

البته مادران در شش ماهه اول شیردهی نباید روزه بگیرند زیرا کودک وابسته به شیرمادر است و گرسنگی طولانی‌مدت مادر در رشد کودک اختلال ایجاد می‌کند

رژیم غذایی مادران شیرده باید از پروتئین، کلسیم و آهن و انواع ویتامین‌ها باشد که در غیر این صورت رشد کودک و سلامت مادر به خطر می‌افتد

در صورتی که روزه‌داری موجب کاهش شیر آنان شود نباید روزه بگیرند. به مادران شیرده که پس از شش ماهگی فرزندشان روزه می‌گیرند توصیه می‌شود هنگام افطار و سحر از موادغذایی سرشار از آهن، گوشت، حبوبات، کلسیم شیر و لبنیات مصرف کنند البته مادران شیرده باید توجه کنند که کاهش وعده‌های غذایی طی روزه‌داری موجب کاهش حجم شیر می‌شود که متعاقب آن شیر مورد نیاز نوزاد تامین نمی‌شود. بنابراین روزه‌داری برای مادری که کودکش کاملا متکی به شیر مادر است توصیه نمی‌شود. به همین علت متخصصان توصیه می‌کنند زنان در شش ماه اول شیردهی نباید روزه بگیرند چون کودک وابسته به شیرمادر است و گرسنگی طولانی‌ مادر شیرده در رشد کودک اختلال ایجاد می‌کند.

اما زنان شیرده می‌توانند پس از شش ماهگی کودک و زمانی که او از تغذیه کمکی استفاده می‌کند روزه بگیرند.

این مادران باید در هنگام سحر از شیر و مایعات استفاده کنند چون کمبود مایعات سبب کاهش حجم شیر می‌شود. علاوه بر این از انجام فعالیت‌های سنگین هم باید اجتناب کنند.

به یاد داشته باشید که شما بیش از هر کس دیگری حتی پزشکتان می‌توانید ارزیابی کنید که روزه برای شما و فرزندانتان مضراست یا نه؟ و مطمئن باشید که شرع مقدس‌ اسلام این تکلیف را به خود شخص واگذار کرده است که اگر برای او ضرر دارد می‌تواند با اطاعت از فرمان الهی مبنی بر اجتناب از مضرات، روزه‌های قضا را به شرایط بهتر جسمانی موکول کند و تلاش نماید در ایام ماه مبارک با انجام ادعیه و مستجبات و واجبات دیگر و اجتناب از محرمات یکی از مخلص‌ترین روزه‌داران الهی باشید.

موضوع: 
پاسخ به سوالات دینی | احکام شرعی | احکام رمضان | احکام بانوان | احکام زنان | احکام ازدواج موقت
رمضان 95 | رمضان 1395 | رمضان 2016 | رمضان 1437 | شروع رمضان 95 | ماه عسل 95 | تاریخ شروع رمضان 95
احکام رمضان | رمضان 95 | شروع رمضان 95 | تاریخ عید فطر رمضان 95
کلمات کلیدی: 
احکام رمضان
روزه زن باردار
روزه زن شیرده
روزه زن مستحاضه
روزه زن حامله
روزه زن حائض
روزه زن استحاضه
روزه زن
احکام روزه زن باردار
احکام روزه زن شیرده
احکام روزه زن مستحاضه
احکام روزه زن حامله
احکام روزه زن حائض
احکام روزه زن استحاضه
احکام روزه زن
حکم روزه زن باردار 94
حکم روزه زن شیرده 94
حکم روزه زن مستحاضه 95
حکم روزه زن حامله 95


احکام روزه زن باردار - حکم روزه زن شیرده رمضان | رمضان 95 

 روزه زن باردار,روزه زن شیرده,روزه زن مستحاضه,روزه زن حامله,روزه زن حائض,روزه زن ... یک نت احکام روزه زن باردار - حکم روزه زن شیرده رمضان 1395 ... همچنین زنی که بچه شیر می دهد اگر روزه گرفتن او باعث کم شدن شیر او یا ضرر به او یا طفل ... بنا بر این زنانی با شرایط مذکور در سؤال، ضمن افطار روزه های خود باید کفاره (براى ...

احکام روزه زن باردار – حکم روزه زن شیرده رمضان - خبر

یک نت احکام روزه زن باردار - حکم روزه زن شیرده رمضان 1395 ... خانمی که حامله ( باردار) است و زاییدن او نزدیک است و روزه براى او یا حملش ضرر داشته ...

احکام روزه زن باردار \- حکم روزه زن شیرده رمضان | جستجو | -

روزه زن باردار,روزه زن شیرده,روزه زن مستحاضه,روزه زن حامله,روزه زن حائض,روزه زن استحاضه,روزه ... احکام زنان | احکامازدواج موقت›رمضان 95 | رمضان 1395 | رمضان 2016 | رمضان 1437 | شروع رمضان ... روزه گذشته از اینکه یک فریضه ی مذهبی است و روزه گرفتن در ماه رمضان از ستون‌ […] ..... شرایط اعلام شده از سوی ایرتویا به شرح جدول زیر می باشد:

روزه زن بار دار یا شیر ده - پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله ...کفاره روزه زنی باردار [روزه زن بار دار یا شیر ده]. اگر زن حامله نتواند روزه بگیرد باید روز یک مد طعام بدهد اگر تسامحاً وتساهلاً تارمضان بعدی قضای آن را نگرفت آیا 

احکام روزه زنان باردار زنان شیرده در ماه مبارک رمضان - 

i+روزه+زنان+باردار+و+زنان+شیرده+در+ماه+مبارک+رمضان
 احکام روزه زنان باردار و زنان شیرده در ماه مبارک رمضان حضرت آیت الله العظمی ... با زنان نیز در تمام این ماه بر آنها حرام بود و این حکم در سال پنجم نسخ شد، و خوردن و ... بدر باید روزهگرفت.1395/0/02/ ... 2- حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی : گرفتن روزهی قضاء واجب است و ...


نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.

جلوگیری از کپی کردن مطالب